Біопаливо
Технологія виробництва
Пелети це високоефективне паливо для твердопаливних котлів та пальників з автоматичними системами подачі палива в топкову камеру. Завдяки своїй несхожою на інші технології виробництва, пелети володіють високим ККД, низьким викидом шкідливих речовин в атмосферу, і висококалорійними теплотворными якостями, вони стали одним з найбільш кращих видів палива для сучасних опалювальних систем, працюючих на твердому паливі.
Технологія виробництва пелети включає в себе три етапи: перший етап ― подрібнення деревини в дробарці до стану борошна, на другому етапі сировину надходячи в сушарку висихає доводячи кількість вологи до мінімально можливої позначки, після чого маса поступає в прес-гранулятор, де під дією температури з деревини виділяється лігнін ― і склеює матеріал в щільні циліндри однакової форми, після чого готові пелети охолоджуються і розфасовують по різним упаковкам, від пакетів по 15-20 кг до промислових біг-бегів 1000-1300 кг
Переваги і недоліки пелети
Пелети це екологічний вид палива, який володіє низьким вмістом золи і вологи у своїй структурі, як правило відсоток золи в складі пелети не досягає 3%, що наділяє цей вид палива найбільшими горючими якостями. Відсоток вологості даного виду палива також має невисокі показники що позначається на коефіцієнті корисної дії пелети. За счёт высушивания пеллеты, уровень влаги не превышает 10-13% против 30-50% у обычных дров, что в свою очередь сказывается на работе котла и его неприхотливости к постоянной чистке и обслуживании.Теплотворность пеллеты может достигать 3,5 тыс. кВт*ч, что в 1,5-2 раза меньше чем сгорание тонны каменного угля, в 1,5 раза больше чем при сжигании дров и всего лишь в 2 раза меньше, чем при использовании природного газа. Недостатком пеллеты является её слабость к повышенной влаге, поскольку любая жидкость может разрушать как структуру пеллеты так и её насыщенность теплотворными свойствами.